Процес зміни тимчасових зубів на постійні.

Розвиток зубів починається ще на ранніх етапах вагітності, в утробі матері і продовжується протягом певного періоду часу після народження. Всі цуценята так як і діти народжуються без зубів. Та починаючи з 4-го тижня життя з’являються перші тимчасові зуби. Загальна кількість тимчасових зубів у собак 28 = 2 х (I 3/3, C 1/1, PM 3/3), а саме по три різці з правої та лівої сторін на верхній та на нижній щелепах, по одному іклі та по 3 премоляри за такою ж схемою. Першими із тимчасових зубів зазвичай прорізуються ікла, за ними слідують різці (по порядку: третій, другий, перший), а також третій і четвертий премоляри. Останнім зазвичай прорізується другий премоляр.
У собак перші премоляри та всі моляри – це зуби, які не мають своїх попередників і з’являються вже в період зміни тимчасових зубів на постійні. У собак тимчасові зуби повністю випадають в період між другим та третім, інколи четвертим місяцем життя, при цьому спостерігаються суттєві індивідуальні та породні відмінності. У великих порід собак, як правило, спостерігається тенденція до більш ранньої зміни зубів в порівнянні з малими породами.

В період між 4-м та 7-м місяцем відбувається зміна тимчасових зубів на постійні. Загальна кількість постійних зубів 42 = 2 х (I 3/3, C 1/1, PM 4/4, M 2/3), а саме по три різці з правої та лівої сторін на верхній та на нижній щелепах, по одному іклі, по 4 премоляри за такою ж схемою, по два моляри з правої та лівої сторін на верхній та по три моляри з правої та лівої сторін на нижній щелепах.
В нормі тимчасові зуби починають випадати до того, як наступний постійний за ними зуб починає прорізуватися. Тимчасовий зуб, який все ще знаходиться в зубному ряді до моменту прорізування його «наступника» називають персистуючим. Тим не менше поява постійного ікла на верхній щелепі до випадіння відповідного тимчасового зуба оцінується як норма, і тимчасові ікла можуть зберігатися протягом декількох днів або тижнів після прорізування постійного зуба-аналога.
Першим постійним зубом, що прорізується безпосередньо за тимчасовим зубом є перший премоляр. Далі прорізуються різці (в порядку: перший, другий і третій). В період між 4-м та 6-м місяцем життя також прорізуються ікла, другий, третій та четвертий премоляри і моляри. Останній постійний зуб, зазвичай третій моляр, прорізується у віці 6-7 місяців. Постійні ікла на верхній щелепі прорізуються попереду свого тимчасового попередника, а на нижній щелепі – з внутрішньої сторони тимчасового ікла, постійні різці в свою чергу прорізуються позаду своїх тимчасових попередників.
Під час зміни зубів тварина зазвичай є більш активною та постійно старається щось гризти. Тому, незайвим буде придбати цуценяті іграшки для жування та кусання.

В період зміни зубів потрібно хоча б раз на тиждень, слідкувати за процесом, чи зміна зубів відбувається правильно, чи не спостерігається якась патологія. Фактично до кінця
8-го місяця у собаки мають бути вже всі 42 постійних зуба. Однак це не завжди так, у карликових та малих порід собак часто спостерігають відносну затримку зміни зубів до 9-10 місячного віку. 

Персистенція зубів (ікла) у собаки

Також у таких порід як: йоркширський тер’єр, чі-хуа-хуа, той-тер’єр, померанський шпіц, карликовий пудель та мальтійська болонка відносно часто спостерігають персистуючі зуби, тобто тимчасові зуби, які залишаються на місці після прорізування відповідних їм постійних зубів. Власне тому важливо, в період зміни зубів відвідувати ветеринарного стоматолога хоча б 2-3 рази, який при виявленні тої чи іншої патології зможе провести необхідні маніпуляції. При наявності персистуючих зубів, а особливо після 9-10-місячного віку (хоча зазвичай все це є індивідуально) їх потрібно видаляти і дана процедура проводиться у ветеринарній клініці тільки під загальним наркозом, як і при проведенні більшості стоматологічних процедур у тварин. Інколи буває й таке, що при огляді ротової порожнини після зміни зубів ми бачимо більшу кількість постійних зубів  порівняно з нормою (гіпердонтія), або навпаки меншу кількість (гіподонтія).

Персистенція зубів у йоркширського тер’єра

В останньому випадку може бути відсутній зачаток постійного зуба, або це може бути ретинований зуб чи зуб який не прорізався, через порушення механізму нормального прорізування. Ретинований зуб – це зуб який не зміг прорізатися і зайняти своє нормальне положення в зубному ряді через наявність фізичних перешкод на шляху прорізування (зазвичай через інший зуб). В таких випадках проводиться рентгенологічне дослідження і в залежності від виявленої проблеми, лікування може зводитися до екстракції (видалення) зуба або видалення вище лежачих тканин ясен.

Ротація премолярів на верхній щелепі

Також може спостерігатися й таке, що всі постійні зуби прорізались але вони неправильно розташовані в зубному ряді – ротація (зміна орієнтації і положення зуба в зубному ряді) або дистопія (неправильне положення зуба в зубному ряді, іноді й зовсім зуб знаходиться поза зубним рядом). Доволі часто це спостерігають коли щелепи є недорозвинені, менших розмірів ніж в нормі, і зуби просто не мають місця, щоб розташуватися в правильній позиції зубного ряду. Тоді вони розміщуються один біля одного, один за другим перешкоджаючи одне одному, що називається скупченість зубів. Часто в таких випадках, необхідне видалення цих зубів. Дана патологія відносно часто спостерігається у карликових та малих порід собак, і часто причиною цього є генетика.

Це результат селекції, метою якої було зменшення розмірів карликових та малих порід собак, однак зуби в них зменшувались незначно, в результаті чого в таких порід дуже частовиникають різні стоматологічні захворювання.
Зважаючи на те, що формування і розвиток зубів відбувається ще в утробі матері, для попередження багатьох проблем з зубами протягом всього періоду її вагітності необхідний спеціальний догляд за твариною. Важливим є не допускати інфекційних захворювань, оскільки підвищення температури тіла згубно діє на формування зачатків зубів, а особливо на зубну емаль. Тай загалом різні інфекційні захворювання, травми, метаболічні порушення в період вагітності можуть мати віддаленні наслідки для майбутнього потомства. Не менш важливо велику увагу приділяти повноцінній годівлі, використовувати виключно якісний корм, який збалансований за поживними речовинами, макро- та мікроелементами, вітамінами, оскільки після народження цуценят виправити ситуацію в більшості випадків практично не можливо, так як зуби вже є сформованими.